Importanta gardului protector

[ Facebook comments]

Propuneti intreabarile dvoastra in legatura cu identificarea si tratamentul plantelor bolnave..









.

Moderator: bernard

Importanta gardului protector

PostAuthor: Ionut » Sat Jan 31, 2015 10:34 pm

Va salut!

Deschid si eu acest topic prin atragerea atentiei cu privinta la importanta gardului de protectie ce inprejmuieste plantatia Dvs.
Poate ma insel< sa ma corecteze cineva, daca gresesc imi cer scuze, dar din cate am citit pe forum nu exista numic in legatura cu asta.
Zilele trecute am fost in vizita la plantatia ce am initiato in toamna ce a trecut.
Din pacate canda am demarat plantarea arbustilor de Goji in plantatie nu am avut gardul care imprejmuieste plantatia.
Din cauza lipsei a acestui gard am intampinat si o mica problema cu un daunator fomist:))
2015-01-30-257.jpg
Pagubele produse de un daunator rozator

2015-01-30-260_1.jpg

2015-01-30-261.jpg


Poate va dati seama ce este? Asa este, pagubele sunt facute de un Iepure...

Am cautat plasa de protectie contra animalelor salbatice si in octombrie am gasit un site care vindea sarma respectiva, pana aici toate bune si frumoase. pretul era foarte acceptabil in comparatie cu ce gaseam eu la magazinele de specialitate din preajma mea. Problema este ca firma de pe site este din Baia Mare dupa cate scria pe site iar aceasta firma era doar intermediara ce aducea plasa din Ungaria am inteles. Eu sunt din Teleorman iar pana la Baia Mare este drum lung. Costurile de transport erau prea mari iar daca mergem eu s--o achizitionez ma ducea tot cam pe acolo. Am cautat alte solutii mai m-am interesat si a trecut timpu' si acum iata ca nu am imprejmuita plantatia si m-au atacat rozatori astia vitezomani.

Deci si gardul de protectie are un rol foarte important in plantatia de Goji! Sfatul meu este sa nu incepeti o plantatie fara un gard protector pentru ca veti intampina aceiasi problema ca si mine.
Alti daunatori ar fi semeni nostri putin mai colorati care strang fier si din "greseala" ar putea strange si materialul valoros de pe plantatie...


Multa bafta si spor la treaba!
User avatar
Ionut
Membru Senior
Membru Senior
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2015 10:20 pm
Cash on hand: 3,945.97

WARNING

This thread has 20 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Diagnostica Plante Bolnave - Sick plant diagnostics

Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron