Lipsa fructificarii

[ Facebook comments]

Propuneti intreabarile dvoastra in legatura cu identificarea si tratamentul plantelor bolnave..









.

Moderator: bernard

Lipsa fructificarii

PostAuthor: Mihai.Dovinca » Mon May 08, 2017 12:26 am

Salut!
Vreau sa deschidem discutia cu colegii si colegele in legatura cu lipsa fructificarii plantelor(Erma)
La mine anul trecut plantele mama(clonele) si plantele obtinute din butasi au fost pline de flori dar din 40 de plante mature de 1 si 2 ani ,si din aprox 1500 plante obtinute din butasi plantate in scoala (repet pline de flori toate) nu am avut decat 6 fructe pe tot parcursul anului.Discutand cu colegii am avut surpriza neplacuta sa aflu ca si la o parte dintre ei plantele nu au fructificat,sau foarte putin.Cei cu rezultate deosebite la fructificare a fost Clau, si Mihaela mi-a spus ca plantele au fructificat.Vreau sa va spun care este situatia la mine.Plantele sunt in scoala la o distanta mica unele de altele(atunci cand le-am plantat nu preconizam ca o sa le las in scoala asa mult )deci sunt intr- o competitie pentru hrana.Au fost tratate cu produse de la Klastorf.( Trainer, Myr micro,Myr calcium, Boundary si Hunter) ,Cropmax, fertigare recunosc de o data sau de doua ori cu urina de vaca.Ceea ce a lipsit din discutiile cu Clau si Daniel Balas de la Klastorf a fost Myr borum si Myr potasium. Vreau sa va spun ca plante din seminte pe care le-am dat rudelor puse in gradina casei la locul definitiv nestropite cu nimic si udate sau mai bine zis uitate sa fie udate decat de la Dumnezeu au fructificat abundent.Pana acum nu am postat acest lucru in schimb am discutat aceasta problema cu Dl. Emerik,Clau,Mihaela,Alin, Ionut,Dorin Badea.Anul acesta m-a prins cu plantele in aceeasi pozitie in scoala si vreau sa experimentez fertigand mult mai mult cu urina de vaca( care contine si potasiu),macerat de tataneasa(contine potasiu) foliar si la radacina,myr borum si myr potasium.
Va rog pe cei care ati avut probleme similare sau care ati avut rezultate bune sa deschidem o discutie si sa vedem fiecare cu ce a fertilizat foliar sau la radacina, daca plantele au fost la locul definitiv sau in scoala cu distante mici intre ele,sa vedem cum putem rezolva aceste probleme.Eu sunt convins ca plantele au dus lipsa de hrana ( fiind dese pamantul a fost saracit de substante hranitoare).Daca cele din seminte au rodit dar au fost puse la distanta stiuta de 1.5m intre plante inseamna ca plantele obtinute din butasi au avut aceasta problema de nerodire cred eu in cazul meu datorita distantei mici intre plante deci ca intr- o plantatie super super intensiva unde regimul de hrana este mult mai mare decat in alte tipuri de plantatii.In cazul meu apa au primit la timp.Primavara au primit guanito si delcamag,iar pe parcursul anului nu au mai primit nici un ingrasamant la radacina decat foliar ,ceea ce am spus .

Mihai.Dovinca
Membru Junior
Membru Junior
 
Posts: 67
Joined: Sat May 06, 2017 6:34 am
Cash on hand: 1,773.93

WARNING

This thread has 42 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Diagnostica Plante Bolnave - Sick plant diagnostics

Who is online

Registered users: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron