Lucian

[ Facebook comments]

Va rugam sa propuneti aici intrebarile Dvoastra in legatura cu cultivarea plantei Goji








.

Moderator: bernard

Lucian

PostAuthor: lucian » Wed May 14, 2014 3:18 pm

Buna ziua, domnule Emeric
Ma numesc Popescu Lucian si sunt din Constanta.
Sunt asociatul d-ului Iulian Gigea cel cu care ati comunicat telefonic si am fi bucurosi daca am putea cu permisiunea dumneavostra sa va facem o vizita la Carei pentru o viitoare colaborare.
Avem si noi cateva probleme cu plantele pe care le-am rasadit si am fi recunoscatori daca ne-ati da cateva sfaturi.
Am cumparat initial de la un targ 2 plante goji pe le-am urmarit sa vad cum se dezvolta in anul 2013 avand o inaltime de 50cm. Acum o luna am constatat ca frunzele au niste pete negre pe ele si in timp frunzele cad. Am inceput sa le rup pe cele afectate si dupa un timp au dat alte frunze in locul celor rupte. In cazul acesta:
plantele au prins vreo boala?
imi puteti recomanda ceva pentru ele ?
Tot anul trecut am pus si la rasadit 500 plante din care au trecut 200 peste iarna, in conditii nu prea bune ca nu aveam serele facute atunci. Anul acesta au inceput sa cresca si au ajuns la o inlatime de 30 cm. Aceste plante sunt in alta locatie decat cea in care am cele 2 plante cumparate si avem aceleasi probleme cu ele(frunzele patate cu puncte negre), iar cele 10000 care au iesit si sunt la o inaltime de 5 - 7 cm au inceput sa se stranga frunzele (exista posibilitatea sa fie de la paianjeni?).
Va multumesc.

lucian
Membru Nou
Membru Nou
 
Posts: 5
Joined: Tue Apr 29, 2014 10:52 am
Cash on hand: 261.05

WARNING

This thread has 3 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Intrebari si Raspunsuri Generale - General Frequently Asked Questions

Who is online

Registered users: Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron