Care este momentul potrivit pentru recoltare?

[ Facebook comments]

Va rugam sa propuneti aici intrebarile Dvoastra in legatura cu cultivarea plantei Goji








.

Moderator: bernard

Care este momentul potrivit pentru recoltare?

PostAuthor: Atila » Sun Oct 09, 2016 4:58 pm

Servus voua cultivatori de goji,
Ma bucur ca v-am gasit si ca multe din situatiile prin care puteam sa trec deja le-ati experimentat voi in locul meu... Glumesc, chiar consider ca este deosebit de utila existenta forumului.
Sunt la nivelul de super amator, viitor cultivator! Toata poveste cu goji a inceput cu doua bucati cumparate de pe net (o firma din Oradea), una pusa cu expunere mai mare la soare, una cu expunere pe timpul diminetii. Am constata, dupa doi ani ca cel cu expunere moderata la soare s-a dezvoltat mult mai bine decat cel de pe partea expusa. Dupa doi ani, din goji-ul care nu s-a dezvoltat in acelasi ritm am facut butasi (nu in sensul expus pe forum, ci pur si simplu prin despartirea tufei formate in mai multe bucati), asa ca acum am plantate sapte bucati. Am constatat ca din pamant au rasarit, la distante de un metru de goji-ul mama alta fire, chiar multe, pe care nu le-am eliminat, asa ca acum sunt destul de multe (le voi butasi insa in primavara - sau in toamna, cum e mai bine?). Am avut o productie pe care o apreciez ca interesanta (in jur de doua galetute de 900 grame de smantana. Fiindca gustul din dulce la inceput era usor amarui la sfarsit am tras concluzia ca poate nu erau destul de coapte, asa ca pe celelalte le-am lasat sa se coaca bine (in sensul ca am intrat sa le culeg din nou in urma cu o saptamana). Am constatat ca au aparut foarte multe fructe moi sau foarte moi (probabil 10-15%).
Intrebarea este care este momentul propice pentru recoltare?
Va multumesc pentru raspuns(uri)!

Atila
Membru Junior
Membru Junior
 
Posts: 72
Joined: Sun Oct 09, 2016 7:52 am
Cash on hand: 1,847.14

WARNING

This thread has 13 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Intrebari si Raspunsuri Generale - General Frequently Asked Questions

Who is online

Registered users: Bing [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron