Gojiland Uroi

[ Facebook comments]

Aratati proiectul dvoastra in progress !!! Incepe-ti jurnalul tau propriu de cultivare aici, mandreste-te de munca ta !







.

Moderator: bernard

Gojiland Uroi

PostAuthor: Atila » Sun Feb 10, 2019 8:42 pm

Servus voua gojinari,
Sunt putine (spre deloc) postari. Incerc sa resuscitez cu noutati din mica mea plantatie de la Uroi.
Am un total de 288 plante Erma si 68 plante goji obtinute din doua plante-mama cumparate de pe net si inmultite prin butasire (trei sunt si din seminte). Din cele 288 plante Erma, 49 sunt cumparate de la Ciuperceni in anul 2017, celelalte obtinute prin butasire in 2017 (atat primavara, cat si vara). Plantele obtinute prin butasire le-am plantat la loc definitiv incepand cu decembrie 2017 (a fost o perioada blanda) si pana in februarie 2018 (cele butasite in primavara 2017). Cele obtinute din butasi in vara 2017 au ajuns la loc definitiv in martie/aprilie 2018. Cele mai multe plante sunt la etajul doi, cateva au ajuns la etajul trei.
Incepand cu acest an voi urmari productia obtinuta pe doua plante martor Erma (una din lotul cumparat si una butasita) si de pe o planta Coco (cum ii spuneam in postarile anterioare). Anul trecut am avut o productie de aproximativ 20 kg de fructe (din pacate nu am tinut socoteala pe soiuri). Cele mai multe le-am vandut proaspete, foarte putine, din soiul Coco le-am uscat (aproximativ 3 kg). Am facut si 2,15 kg de frunze uscate pentru ceai. Anul acesta nu stiu daca mai usuc frunze, pentru ca este foarte multa manopera... Urmeaza stropitul cu Scudo si apoi legarea pe spalier!
[album]
IMG_20180620_190322.jpg
Planta goji Erma in 2018, in anul 2
IMG_20190209_123854.jpg
Plantele in 2019, dupa taiere
[/album]
Attachments
IMG_20190202_090428.jpg
Plantele in 2019 inainte de taiere

Atila
Membru Junior
Membru Junior
 
Posts: 72
Joined: Sun Oct 09, 2016 7:52 am
Cash on hand: 1,847.14

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Proiecte - Jurnale de cultivare - Projects - Cultivation Journals

Who is online

Registered users: Google [Bot], Majestic-12 [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron