Plantatie Goji

[ Facebook comments]

Aratati proiectul dvoastra in progress !!! Incepe-ti jurnalul tau propriu de cultivare aici, mandreste-te de munca ta !







.

Moderator: bernard

Plantatie Goji

PostAuthor: Danyellbar » Tue Nov 25, 2014 3:51 pm

Buna ziua tuturor,

Am aflat de comunitatea aceasta printr-o invitatie la video-urile mele de moderatorul acestui site ( Multumesc ! ).

Scuza-ti ca nu m-am prezentat.
Ma numesc Bar Daniel, am 23 de ani, cu nevasta, cu copil, cu catel, cu pucel ( vorba aceea :)) ). Locuim in Timisoara, iar in localitatea/comuna Fibis, distanta de 32 km de Timisoara unde stau bunicii mei am plantati 60 arbusti GOJI din BUTASI, care mi-au dat anul acesta productie din primul AN ! Caci sunt din butasi. Am plantat 60 de arbusti pentru dezvoltarea afacerii, anul acesta pana in septembrie reusind prin plantare sa se prinda nici mai multi nici mai putini de 358 BUTASI care din 10-15 cm, au crescut peste 1m unde i-am taiat pentru ramnificare si creearea primului etaj, urmand ca la anul daca ne ajuta D-zeu sa plantam afara pe 1 ha.

Dupa toate experientele mele, este o planta rezistenta, desii i-am plantat primavara am avut rata de prindere de 100 %....... APROPO SOLUL MEU ESTE ALCALIN, avand o valoare intre 7.2 si 7.8 nu stiu cu exactitate, dar intre aceste valori ( poate va ajuta ). Deci nu am avut probleme cu ele doar cu PLOAIA care la mine in Banat a plouat sincer 80% din zile, iar goji preferand lumina/soarele, apa odata pe saptamana pentru ele e ok, dar plouand atata, cei drept am avut probleme cu FAINAREA, aplicand tratament cu TOPSIN am reusit sa remediez boala. Cu ce le-am mai ajutat a fost cu ingrasamant foliar 100% BIO pe nume CROP MAX.

In rest, acum deja au intrat in repaus vegetativ, astept luna Februarie cand le voi face taierile.

Va astept cu cel mai mare drag pe canalul meu youtube https://www.youtube.com/channel/UCDsNsL ... wtobX7AkCw ( este un canal despre hobby-urile mele pomicultura 90% din care 60% sunt arbusti goji, restul alti pomi fructiferi si 10% una alta :P ).
Ca de exemplu: Plantarea arbustului goji - https://www.youtube.com/watch?v=uZZ-4kH1IHo
Si evolutia de la plantare cand erau foarte mici la numai 3.5 luni de la plantare - https://www.youtube.com/watch?v=LiFVKGv ... wtobX7AkCw

Va salut, sper ca ma primiti cu drag in comunitate si impreuna cu imbunatatirile si chiar greselile noastre sa ne invatam unii pe altii la mai bine despre planta goji.

Toate cele bune !!!!

Danyellbar
Membru Nou
Membru Nou
 
Posts: 2
Joined: Tue Nov 25, 2014 3:25 pm
Cash on hand: 128.89

WARNING

This thread has 6 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Proiecte - Jurnale de cultivare - Projects - Cultivation Journals

Who is online

Registered users: No registered users

Googlepage: GooglePullerPage
cron