Va salut. Scurta prezentare.

[ Facebook comments]

Aratati proiectul dvoastra in progress !!! Incepe-ti jurnalul tau propriu de cultivare aici, mandreste-te de munca ta !







.

Moderator: bernard

Va salut. Scurta prezentare.

PostAuthor: clau.alex » Thu Feb 12, 2015 10:52 pm

Ma numesc Vasile Claudiu Alexandru, sunt din orasul Urlati, judetul Prahova. Sunt casatorit si am 30 de ani. De cand am inceput sa ma documentez despre GOJI si sa pun in aplicare ce am invatat, mai degraba am reusit sa fac impreuna cu sotia doi copii frumosi, doi baieti, decat sa fac vreo isprava cu plntele. Am inceput cu alveole, le tot mutam dupa soare, dupa umbra, prea multa apa... prea frig , prea cald, si uite asa din seminte cumparate cu pamant nu stiu de care mai scump sau mai ieftin am reusit sa pierd un an intreg si toata munca. Asta se intampla in cursul anului 2013. Aproape ca renuntasem, am aruncat ultimele seminte in curte, da aruncat... ca spre stupoarea mea sa incolteasca, sa se prinda si in primavara lui 2014 sa ma trezesc in locul unde aruncasem, in scarba efectiv, acele seminte niste plante frumoase, drepte, tepene ce sa mai zic.
Am ajuns la o concluzie, valabila pentru mine, incept in primavara foarte devreme cu plantatul semintelor direct in pamant, da ati citit bine, direct in pamant, ce alveole ce turba ce tehnologie... doar pamant ploaie si Dumnezeu pot spune. Si uite asa am acum cateva sute chiar mii de plante din care bine inteles trebuie sa selectez, bineinteles pe cele care au crescut cum trebuie. Pana la plantatie am inteles ca trebuie sa am mare grija, calm, sa nu imi pun sperante in plantele obtinute din seminte. Da, si mai stiu ca o sa am tot delul de soiuri si ca material genetic este tot o loterie. Am uitat sa mentionez ca am cumparat fructele de la farmacie, magazin tip plafar, chiar si de la un supermarchet care le avea cu termen de valabilitate finit. Am prelevat semintele manual, cum face tot omul si apoi pana sa se zvante apa de pe seminte le-am si plasat in transee. Am intrat in 2015 cu sperante ca din sutele chiar miile de plante cred, ca nu le-am innumarat, sunt foarte multe, sa raman cu cava material suficient de bun sa merg pe butasire. Sunt multe capitole la care sunt novice, butasire, daunatori, dar daca am ajuns pana aici, nu mai dau inapoi.
Am sa pun si cateva poze cu primii arbusti din 2013, asta daca o sa-mi dau seama cum se uploadeaza.
"Sunt incepator, aveti rabdare cu mine ca va spun tot. Nu am decat intentii bune si nu vreau sa supar pe nimeni, pentru asta sinceritatea poate fi uneori un dezavantaj!"
User avatar
clau.alex
Membru Nou
Membru Nou
 
Posts: 17
Joined: Wed Feb 04, 2015 6:58 pm
Cash on hand: 356.93
Location: Urlati

WARNING

This thread has 14 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Proiecte - Jurnale de cultivare - Projects - Cultivation Journals

Who is online

Registered users: Bing [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron