Sistem Hidroponic

[ Facebook comments]

Aratati proiectul dvoastra in progress !!! Incepe-ti jurnalul tau propriu de cultivare aici, mandreste-te de munca ta !







.

Moderator: bernard

Sistem Hidroponic

PostAuthor: ovidiu-mihaita.lapadatu » Thu Mar 10, 2016 12:49 pm

In urmatoarele postari o sa va arat cum am "construit" eu un sistem hidroponic .
Am cumparat urmatoarele:
Pompa de aer 720 l/h -> 124 lei
4 Pietre de aer de 25 cm lungime -> 54 lei toate
4 Metri de furtun pentru pompa de aer -> 4 lei
O cadita care am cumparat-o mai demult pentru sistemul aeroponic (41 cm x 58 cm x 23 cm inaltime) -> 10 lei
1 Metru patrat de polistiren expandat -> 3 lei
In total m-a dus 195 lei

Este foarte usor de montat acest sistem hidroponic .
Am legat 4 furtunuri de 70 cm la pompa de aer , deoarece are 4 iesiri ; mai apoi am legat furtunurile la pietrele de aer . Pasul urmator a fost sa lipesc pietrele de aer pe fundul cazi cu un pistol de silicon , se intareste imediat siliconul . Am incercat inainte sa lipesc cu un adeziv pentru plastic insa nu prindea pe suprafata cazi .
In pasul urmator am punctat cu un marcar la 2 cm pe rand si 2 cm intre, locul unde o sa vina gaurile pentru butasi. Am intapat cu un cui subtire locurile marcate cu rosu , operatiunea a durat vreo 12 minute in doi oameni :D Am reusit sa scot 460 de gauri in care am pus butasii . O problema care cred ca am facut-o cand am pus butasii , este ca nu am rupt frunzulitele de pe baza ce am bagat-o in apa si in polistiren si poate o sa cauzeze probleme , nu stiu ...
In pasul urmator am pus pompa in functiune si am vazut ca mi s-a rupt a treia piatra de aer cum se vede in pozele ce vor urma . Nu functioneaza cum trebuie , da aer doar la intrarea in piatra si nu ajunge mai departe aerul... si asta o sa afecteze zona din spate care nu o acopera cu bule de aer .


Eu am bagat doar vreo 3 cm jumatate in apa butasul , iar prietena mea care m-a ajutat , dupa cum se vede si in poze a bagat foarte adanc butasul in apa cam la 5-6 cm . Nu stiu acum daca o sa fie afectat intr-un mod negativ sau pozitiv . O sa vedem in urmatoarele zile .
Attachments
1.jpg
2.jpg
3.jpg
User avatar
ovidiu-mihaita.lapadatu
Gojinar
Gojinar
 
Posts: 392
Joined: Wed Dec 23, 2015 1:55 pm
Cash on hand: 7,398.23
Bank: 1,361.03
Location: Tg-Jiu

WARNING

This thread has 27 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Proiecte - Jurnale de cultivare - Projects - Cultivation Journals

Who is online

Registered users: Bing [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron