mini-Gojiland Uroi

[ Facebook comments]

Aratati proiectul dvoastra in progress !!! Incepe-ti jurnalul tau propriu de cultivare aici, mandreste-te de munca ta !







.

Moderator: bernard

mini-Gojiland Uroi

PostAuthor: Atila » Sun Apr 30, 2017 10:49 pm

Servus voua dragi pasionati de goji,
Sunt un membru nou al comunitatii. Beculetul mi s-a aprins in toamna trecuta cand am dat din goji produs in curte (am avut prea mult pentru consumul propriu!) cunostintelor si am primit comenzi (erau consumatori de goji din magazine si au putut face comparatia!). Am inteles ca pot oferi mai mult si trebuie sa fac ceva in sensul acesta. Am cautat pe net si am dat de voi. Am luat legatura cu Imi si asa am aparut la intalnirea cultivatorilor de goji din martie. Aici am descoperit oameni faini, am discutat, am ascultat, am ascultat, am ascultat si am privit! Am inceput cu 50 de plante si cu 600 de butasi cumparati din soiul Erma. Din cei 600 de butasi am pus la inradacinat 493 butasi (393 in 04.03 si 100 in 06.03). 100 i-am pus in minisere T2, in casa, iar 393 intr-o minisera artizanala, pusa dupa vreo saptamana de stat intr-un loc provizoriu in solarul tocmai montat! Rezultatele: 27 butasi din cei 100 din casa i-am transplantat, iar din cei 393 am reusit sa fac 189 plantute (mai sunt inca 6 care asteapta transplantarea – operatiune pe care o finalizez maine) – rata aprox. 50%. Am folosit substrat Florisol pentru cei din casa si un substrat cu perlit si delcamag, produs de o firma din Bistrita pentru cei din minisera confectionata.
Transplantarea butasilor am facut-o, incepand cu 08.04, in ghivece patrate cu dimensiunea de 9x9x9,5 cm. Cred ca mai bune ar fi ghivece mai mici, pentru ca sunt probleme la mutarea in sticlele de plastic. Primele plante le-am transplantat din ghivece in sticle de plastic (am folosit doar sticle de 2 si 2,5 l) in 22.04.
Am facut si analizele la solul destinat plantelor de goji,
analize ospa.jpg
Analizele la solul destinat plantelor de goji

Terenul, 600 mp, arata asa
IMG_20170430_172355.jpg
Terenul arat isi asteapta plantele de goji

IMG_20170430_171450.jpg
O parte dintre plante au ajuns in sticle...

IMG_20170430_171733.jpg
... altele inca asteapta sa le vina randul (cele din prim-plan sunt din soiul cu care a inceput dragostea mea pentru goji!)

Atila
Membru Junior
Membru Junior
 
Posts: 72
Joined: Sun Oct 09, 2016 7:52 am
Cash on hand: 1,847.14

WARNING

This thread has 57 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Proiecte - Jurnale de cultivare - Projects - Cultivation Journals

Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron