GOJILAND Dambovita 2017

[ Facebook comments]

Aratati proiectul dvoastra in progress !!! Incepe-ti jurnalul tau propriu de cultivare aici, mandreste-te de munca ta !







.

Moderator: bernard

GOJILAND Dambovita 2017

PostAuthor: MihaelaT » Wed Jun 07, 2017 10:33 am

Soiul : Lycium Barbarum- subsoi Erma
Sursa material: Gojiland Ciuperceni
Suprafata plantata: livada matura - 2000m2, livada tinara - 5000m2
Numar plante: livada matura - 450, livada tanara - 250
Nr. plante pepiniera: 800
Varsta plantelor: livada matura- 100 plante de 3 ani si 350 plante de 2 ani, livada tanara 250 puieti de anul acesta
Tipul solului|: nisipos

Dupa cum se vede in descrierea de mai sus, varsta plantelor se incadreaza intre 3 luni si 3 ani.
Anul acesta am experimentat inmultirea prin butasi direct la locul definitiv. Pentru aceasta am lasat in vara plantele mature sa faca lastari , in primavara i-am curatat si am folosit lastarii lemnificati astfel: i-am taiat cam de 8-10 cm, am facut groapa (40cm), am folosit mranita pe fundul gropii, am completat la loc cu pamantul scos, dupa care am facut o groapa foarte mica , am pus turba, am udat-o si am introdus butasul inmuiat in hormon de inradacinare in interior, am tasat putin pamantul pe langa el sa nu prinda aer si am udat la final. Din 300 de butasi , au inradacinat in jur de 250.

In pepiniera am obtinut cca 800 bucati de puiet cu care o sa populez cei 5000m2 , alaturi de cei deja existenti, in toamna voi repeta experimentul descris mai sus.

In ceea ce priveste fructificarea plantelor de anul trecut(2 ani), aceasta a fost in aceeasi masura ca la plantele vechi de 4 ani din seminte , fara nicio diferenta.

Dle Emeric, m-ati intrebat daca am avut probleme de fructificare la clone. Sincer va spun ca nici nu mai stiu care sunt clone, care plante din butasi, pentru ca am avut acelasi grad de fructificare. Am folosit in calendarul de stropiri: Trainer, Myr Potasium si la fructe 2 stropiri cu Myr Calcium. Dar intr-adevar , al 2 lea an eu le-am taiat din nou la 20 cm, consider ca o radacina puternica, face diferenta in productie, alaturi de udare corecta(in special in lunile de seceta si in acelasi timp, varful productiei).
Voi reveni si cu poze.

MihaelaT
Membru Junior
Membru Junior
 
Posts: 49
Joined: Mon Aug 11, 2014 12:12 pm
Cash on hand: 1,358.21

WARNING

This thread has 13 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Proiecte - Jurnale de cultivare - Projects - Cultivation Journals

Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron