Albine si furnici....

[ Facebook comments]

Discutii dedicate apiculturii..










.

Moderators: bernard, delorin I

Albine si furnici....

PostAuthor: delorin I » Mon May 05, 2014 10:39 am

Va salut din nou, dupa aceasta maxi-vacanta de Paste! Hristos a inviat! Nu prea am intrat pe net in aceasta perioada pentru ca nu am avut timp! In una din scurtele mele incursiuni, pe un site international am descoperit o discutie extrem de interesanta despre albine si furnici! Ideea mea a fost pana de curand, idee dintr-un manual de apicultura, ca nu poate exista simbioza intre albine si furnici, desi sunt rude...in acel manual se vorbea chiar despre faptul ca o familie puternica de furnici poate cara intr-o zi un kilogram de miere ..deci se inocula din start ideea ca furnicile sunt hoate...Se pare ca nu e chiar asa. Pe acel site italian de care vorbeam mai sus, lucrurile erau vazute diferit! Se vorbea chiar de simbioza si de curatarea stupului de catre furnici, mai ales de acele produse inutile pentru albine! Cert e ca exista specii de furnici- italienii vorbeau de cele cu guler galben, care sunt absolut benefice pentru stup! Cum am gasit in stupi ceva furnici, anterior acelei lecturi, m-am grabit sa curat, folosind asa cum am aflat mai demult, niste patrunjel! NU am dat insa rezultate! In masura in care vor exista persoane interesate, voi contiunua acest topic!

delorin I
Gojinar
Gojinar
 
Posts: 268
Images: 0
Joined: Fri Mar 21, 2014 7:09 pm
Cash on hand: 5,884.40
Bank: 0.00

WARNING

This thread has 4 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Apicultura - Apiculture

Who is online

Registered users: No registered users

Googlepage: GooglePullerPage
cron