Pastura! Recoltare, depozitare, folosire!

[ Facebook comments]

Discutii dedicate apiculturii..










.

Moderators: bernard, delorin I

Pastura! Recoltare, depozitare, folosire!

PostAuthor: delorin I » Mon Oct 13, 2014 12:10 pm

Salutare! Dupa o intreaga experienta cu prea mult polen in rame, adica chiar blocate cu polen la un moment dat la tei, mi-a incoltit ideea de a extrage pastura ca un apicultor "profesionist" ce am devenit! Pana la urma, deblocarea cuibului blocat cu polen, prin extractia de pastura este o solutie! Intrebarea era: cu ce extragem? Am gasit de curand 1 "freza" manuala la doar 8 ron! O unealta care nu strica nimanui la casa lui! E drept ca presupune o munca de chinez batran! Astept cu nerabdare sa extrag pastura din niste rame evacuate acum la stransul cuibului! E pacat de ea! Deocamdata nu stiu in afara de consum imediat cum o voi pastra! In congelator cum am fost sfatuit? prin uscare cateva zile la o temperatura sub 42 de grade??? Magandeam la o reteta cu miere! Nu prea am vazut la nimeni! Oricum la 200 Ron cat am auzit ca ar fi kg de pastura...
Revin in curand cu niste detalii despreunelte unelte profesioniste de extractie pastura....

delorin I
Gojinar
Gojinar
 
Posts: 268
Images: 0
Joined: Fri Mar 21, 2014 7:09 pm
Cash on hand: 5,884.40
Bank: 0.00

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Apicultura - Apiculture

Who is online

Registered users: Bing [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron