Bine v-am gasit Goji Land Romania!

[ Facebook comments]

Bine ati venit pe forumul nostru, dedicat cultivarii plantei Goji
Membri noi, va rugam sa post-ati o scurta introducere despre D-neavoastra aici !







.

Moderator: bernard

Bine v-am gasit Goji Land Romania!

PostAuthor: Tiberiu » Sun Jan 25, 2015 10:32 pm

Buna seara,
Pentru ca sunt un nou membru vreau in primul rand sa va spun ca numele meu este Tiberiu Calina, sunt din orasul Otelu Rosu judetul Caras-Severin, am 52 de ani , sunt de profesie inginer.
Am descoperit recent site-ul d-voastra si am fost placut surprins sa vad ca exista mai multe persoane interesate de aceasta planta miraculoasa si ca a existat chiar si o intalnire la nivel national a gojinarilor. De fapt prin acest film postat pe youtube am dat de acest site. Am gasit multe subiecte interesante pe forum, pe care le-am gasit foarte utile pentru mine cel putin.
Anul trecut in iarna am aflat pentru prima data de existenta acestei plante si de proprietatile ei benefice asupra organismului uman. Afland ca poate fi plantata si la noi, am cumparat in luna februarie 2014, de pe internet, 27 de butasi din specia Ninxia NQ1, pe care i-am plantat in gradina, 1,5m distanta intre ei , 2m intre randuri. de asemenea am cumparat si lavanda pe care am plantat-o printre arbusti.
Din acestia au supravietuit 26 si o parte din ei au crescut la inaltimea de prima taiere ( am taiat la 80 cm) si acestia din urma au dat ramuri laterale.
Vreau sa multumesc dl.Emeric Kolbaszer ca exista si ca a reusit sa stranga in jurul sau un grup de oameni entuziasti si dornici de a cultiva aceasta planta si sa-si dezvolte- de ce nu- o afacere prospera.
Cu ajutorul informatiilor noi obtinute de pe acest site si cu ajutorul d-voastra, vreau sa ma ocup cat mai bine de mica mea plantatie, sa vad cat de bine se adapteaza acesti arbusti la clima de aici. Am vazut ca si in Banat ar fi o plantatie, a dl.Marius Costea, m-ar interesa in ce zona, fiind mai aproape de mine, cu bunavointa dansului, poate as putea sa-i fac o vizita sa vad pe viu cum arata o plantatie, cam ce lucrari trebuie executate, etc. Am inteles ca d-voastra ati obtinut prin selectare genetica si naturala subspecia Erma, ar fi interesant sa vad cum se adapteaza la clima si solul de aici, in eventualitatea dezvoltarii unei plantatii si a unei afaceri frumoase si prospere.
Deocamdata inchei aici. Succes in continuare tuturor!
Tiberiu Calina

Tiberiu
Membru Nou
Membru Nou
 
Posts: 7
Joined: Sun Jan 18, 2015 8:26 pm
Cash on hand: 281.22
Location: Otelu Rosu

WARNING

This thread has 2 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Introducere - Introduction

Who is online

Registered users: Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron