Irigare

[ Facebook comments]

Metode de cultivare - clasica, bio, permacultura, etc.
Intrebari si raspunsuri specifice in legatura cu cultivarea plantei Goji








.

Moderator: bernard

Irigare

PostAuthor: clau.ferent » Mon Jan 04, 2016 12:18 am

Irigare:
Deschid acest topic pentru a aprofunda putin sistemul de irigare al plantatiilor noastre de exemplu, si in mod special sistemul prin picurare deoarece cred eu ca este cel mai potrivit pentru noi, sau daca sunt alte idei sa le dezbatem acuma in iarna deoarece se anunta o vara cu temperaturi ridicate si cu ploi putine si apa ar fii vitala pentru plantatiile sau scolile viitoare sau deja infiintate.
Ar fii bine sa ne dam cu parerea sau sa intrebam in stanga si in dreapta ce achizitii sa facem in sistemul de picurare pentru a nu da banii pe ceva ineficient .
-De exemplu la cati metri facem putul? si la ce diametru?
-Ce pompa folosim ? pompa debit?sau de inalta presiune? ce marca e recomandat?
-tuburi de picurare?sau benzi picurare?(eu sunt adeptul tuburilor) dar benzile sunt mult mai eftine.
-filtre? care sunt mai eficiente?e suficient filtru pentru impuritati cum ar fii nisip? sau fierul din apa ne va face probleme mari astupand si infundand gaurile si orificiile duzelor?
-duze? pentru picurare sa cautam oferte pe diferite siteuri de preturi si calitate.
Incercati sa puneti intrebari si sa incercam sa rezolvam problemele inainte sa facem ceva de care ne va parea rau mai tarziu.
Attachments
picurare-explication.jpg
pricipiul de functionare a unui sistem de picurare

clau.ferent
Gojinar
Gojinar
 
Posts: 425
Images: 7
Joined: Mon Sep 22, 2014 10:28 am
Cash on hand: 8,086.78

WARNING

This thread has 68 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Metode de cultivare - Cultivation methods

Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron