Propolisul!

[ Facebook comments]

Moderators: bernard, delorin I

Propolisul!

PostAuthor: delorin I » Tue Apr 08, 2014 5:30 pm

Salutare! Acest topic ar trebui sa fie subordonat capitolului de produse ale stupului! Din pacate cel putin pentru moment aceasta functie nu este disponibila! Intentia mea este de a dezvolta aici discutii despre cum se recolteaza propolisul atunci cand dorim sa facem asta. Cum se pastreaza si cum se depoziteaza el!
O tehnica mai noua este cea in care apicultorul foloseste o plasa- eu am cumparat de curand o astfel de plasa, dar sunt multe persoane ce folosesc peste rame o plasa de tantari din modive de costuri mai mici! Aceasta se taie la dimensiunile cutiei- si se pune peste rame! IN functie de necesitatile familiei de albine, acestea tind sa propolizeze plasa mai ales catre toamna! cand plasa va avea suprafata plina cu propolis se introduce pentru cateva minue in frigider(acum ma intreb daca e vorba totusi de congelator?)! Aceasta ajuta la adunarea propolisului cu dalta apicola mult mai usor la o simpla razuire! Topicul ramen deschis pentru a vedea diverse tehnici si a continua discutia!

delorin I
Gojinar
Gojinar
 
Posts: 268
Images: 0
Joined: Fri Mar 21, 2014 7:09 pm
Cash on hand: 5,884.40
Bank: 0.00

WARNING

This thread has 3 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Produsele Stupului

Who is online

Registered users: Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron