Un punct de vedere

[ Facebook comments]

Anuntari, nouati, evenimente in legatura cu planta Goji, agricultura, proiecte guvernamentale, etc.









.

Moderator: bernard

Un punct de vedere

PostAuthor: Mihai » Fri Jan 23, 2015 9:54 pm

Buna seara tuturor,
Motivul pentru care am simtit nevoia sa va prezint un punct de vedere in legatura nemultumirea unor persoane care au achizitionat plante goji de la diversi producatori persoane fizice sau pepiniere autorizate,plante inmultite din seminte si nu din butasi.Sa
o luam cu inceputul.Acum 3 ani de zile cand consideram ca ar fi fost inceputul,inmultirii si cultivarii plantei goji in Romania,a fost facuta publica o emisiune la tv. in care si eu personal l-am vazut pe asa numitul prim producator de plante goji de la noi, dl. Marin Constantin, care prezenta foarte frumos afacerea GOJI, care pe langa proprietatile miraculoase ale acestor fructe,prezenta si profitul care se obtine din vanzarea fructelor de pe un hectar de plantatie cu Goji..Fiind ceva nou la noi si simtind potentialul acestei afaceri,multi dintre noi am luat hotararea sa incepem prin a achiziona plante gata crescute ,pe vremea aceea ,de la cine avea atunci de vanzare,adica primul producator, sau sa achizitionam seminte , tot de la cine avea de vanzare in tara,sau cine isi permitea a cumparat direct din afara tarii. Majoritatea ne-am aruncat cu capul inainte fiind orbiti de profitul acestei afaceri Goji,nefiind de profesie horticultori,si lipsa de informatie despre aceasta planta, a facut pe multi dintre noi sa se confrunte cu multe probleme incepand de la insamantare si pana la a realiza ca nu toate fructele sunt dulci.Eu in 2013 in februarie,cand am vazut emisiunea si am luat hotararea sa achizitionez seminte si sa insamantez nu am avut nici solar,nu stiam nici ce sunt tavitele alveolare,nu stiam de turba de insamantat nimic,intr-un cuvant nu am avut nimic comun cu partea aceasta agricola.Dar m-am documentat atat cat am putut si am gasit putina informatie ,despre cum poti inmulti si creste anumite plante in anumite conditii..Am insamantat atunci in februarie,nu in solar in spatiu inchis,dar am cumparat neoane si am asigurat lumina necesara desvoltarii plantelor pana cand am construit solarul si am putut sa le transfer in acesta.Va spun din experienta mea,nimeni nu mi-a spus sa fac acest lucru,nici vanzatorul de seminte,dar cand vrei sa cresti ceva intr-un mediu artificial,creaza conditii ca acest mediu sa se apropie cat de cat de mediul natural.Degeaba ne plangem si acuzam pe altii de nereusita noastra cand noi suntem total dezimformati si nu facem nimic ca acest lucru sa se schimbe.Daca D-ul Emeric prin bunavointa dumnealui nu ne-ar fi impartasit din experienta pe care a acumulato, informatiile care sunt atat de necesare in cresterea acestei plante goji,si nu ne-ar fi deschis ochii in ceea ce priveste selectia plantelor pentru a avea o reusita in aceasta afacere, multi dintre noi nu am fi acuzat acum pe cei care ne-au vandut plante inmultite din seminte.Bun,Avem o perioada scurta de cand la noi au inceput sa se cultive plante goji.Daca acestea nu au ajuns la o anumita varsta,sa si fructifice,sa vedem care dintre acestea merita sa fie considerate ca plante mama ,din ce sa se faca butasi,din ce plante?Acum de putin timp cum si d-ul Emeric a inceput sa faca selectie si sa butaseaca din plantele mama,putini butasi au fost obtinuti din acestea pentru ca tehnologia de inmultire la butasi nu este asa de simpla ca la inmultirea din seminte.Ganditi-va ca D-ul Marin Constantin a facut publica informatia la o emisiune mai recenta ca numarul de plante din pepiniera dumnealui fata de perioada de inceput a crescut la 60000. Va dati seama ce inseamna asta? Cum ar fi putut in conditiile in care sa spunem ca ar fi avut plante mama selectate , sa obtina atat de multe plante obtinute din butasi.Simplu o sa spuneti,inmultirea meristenica.Dar la ce prêt ar fi ajuns aceste plante? D-ul Emeric ne spunea ca o clona produsa in Austria pentru ca la noi nu s-a reusit inmultirea plantei goji,costa adusa in tara 5 euro.Dar ca aceasta clona sa se aclimatizeze si sa creasca , ca sa o poti pune la dispozitia culticatorului, inseamna cum bine stiti acum,munca si bani cheltuiti,si ca aceste plante obtinute din clone sa fie comercializate,ar fi ajuns poate , la pretul de 10euro.Acum va intreb cine isi poate permite sa cumpere plante cu 10 euro?Putine persone.Cine intelege valoarea unor plante selectate,si isi permite,va cumpara un numar mai mic din care isi va inmulti singur prin butasi.Dar nu toate persoanele vor acest lucru ,inseamna bataie de cap,construirea unui solar achizitionarea multor produse de care este nevoie pentru reusita inmultirii acestora.deci vedeti ca lucrurile nu sunt asa simple pe cum ar parea.Va mai spun un anumit lucru.Sunt pepiniere la noi care produc si comercializeaza o multime de arbori si arbusti,printe care si plante goji.Acestea nu specifica in descrierea plantei daca aceasta este obtinuta din butasi sau din seminte.Si sunt pepiniere mari.Vedeti avantajul pe care il avem noi cei care dorim sa fim membri asociatiei cultivatorilor de goji este unul imens.
In lumea aceasta ,exista concurenta .In cazul nostru al membrilor acestei asociatii nu va exista acest lucru, pentru ca , comercializarea fructelor goji ale unui anume soi, si anume ERMA,care a fost testat si studiat,si acceptat in industria farmaceutica, pentru a reusi sa se onoreze intreaga cantitate de fructe care se doreste de industria farmaceutica este nevoie de mai multi producatori,D-ul Emeric singur nu poate sa realizeze aceasta cantitate de fructe si atunci, pentru a intra in hora este nevoie de mai multi producatori,care pe langa faptul ca trebuie sa aiba acelasi soi ERMA,trebuie sa fie informati de cum trebuie sa creasca si sa intretina aceasta planta sanatoasa,care sa produca fructe de calitate.Avem nevoie unii de altii.De aceea politica informarii,in familia aceasta a noastra,este diferita de cea a altor producatori de plante si fructe.Dumnezeu sa ne ajute sa reusim sa facem ceea ce ne-am propus si sa ne dea putere sa trecem peste toate obstacolele pe care sigur le vom mai intalni pe parcus.

Cu respect
Mihai

Mihai
Membru Junior
Membru Junior
 
Posts: 43
Joined: Fri Dec 26, 2014 9:45 pm
Cash on hand: 1,483.20

WARNING

This thread has 5 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Gojiland Romania News

Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron