recoltarea frunzelor pt ceai

[ Facebook comments]

Anuntari, nouati, evenimente in legatura cu planta Goji, agricultura, proiecte guvernamentale, etc.









.

Moderator: bernard

recoltarea frunzelor pt ceai

PostAuthor: Emeric » Sun Sep 03, 2017 3:25 pm

cum am intrat in toamna,e timpul sa incepem sa numaram bobocii.Asa cum am spus tot anul asteptam colegii sa pregateasca frunzele pt ceai,caci preluam intreaga cantitate de frunze uscate,la pretul de 100 lei pe kg.Cum a explicat si Bernard intr-un topic,la obiectia colegului Ati referitor la pret,dupa preluare urmeaza trimiterea de probe la laboratorul din Germania,la Eurofins,unde costurile variaza intre 700 si 1500 de euro,depinde ce analize soliciti,continut de materii grele,insecticide,etc.Din experienta,in preluarea frunzelor uscate de pana acuma,din acest an,trebuie sa atrag atentia tuturor,ca asteptam sa preluam numai frunze fara lastari lemnificati sau spini,care pe langa ca trebuie sa le resortam,pe langa faptul ca imping la cantar,in momentul in care le punem in aparatul de uscat,necesar in mod obligatoriu inainte de zdrobire si selectie,innebuneste senzorul de umiditate al aparatului si dubleaza minim timpul de uscare.Sper ca fiecare a inteles,importanta spalarii din 1-2 ape a frunzelor proaspete,inainte de a le pune la uscat,intr-o incapere umbrita,cel mai bine in pod,unde temperatura sa nu depaseasca 35-40 de grade.Nu uitati ca lucram pt piata externa,cu pretentii mari la calitate,nu ne permitem analize in parte fiecare,deci rog seriozitate maxima,caci asa cum am spus,unul din grup ce nu respecta aceste reguli,ne distruge pe toti.Nu putem controla pe fiecare in parte,neavand timp si distantei ce este intre noi,de aceea am rugat in topicul,Sant un membru mandru,, sa posteze fiecare tratamentele si solutiile ce le-au folosit in procesul tehnologic,dar din pacate foarte putini au postat asa ceva.Raman cu speranta ca ati inteles ce am vrut sa transmit
Emeric Kolbaszer - Plante goji, Arbusti goji, Butasi, Fructe proaspete si uscate (in curand), Frunze de Goji, Produse Goji

"Nu te enerva! Nu ma enerva!" - Nu fi lenes sa citesti articolele de pe forum inainte de a intreba ceva, sa nu ma repet ca un patefon vechi la care sare acul! :)

Intrebari si raspunsuri frecvente Goji
Importanta selectiei plantelor si formarii bazei genetice


Tel.: +40 744-893-033 - Trimite-mi un E-mail - Pagina Web - Forum - Pagina Oficiala Facebook - Galerie Video - Galerie Foto
User avatar
Emeric
Administrator
Administrator
 
Posts: 740
Images: 104
Joined: Mon Feb 17, 2014 1:25 am
Cash on hand: 9,831.61
Location: Ciuperceni, Satu Mare

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Gojiland Romania News

Who is online

Registered users: Majestic-12 [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron