Metoda de imbutasire Aeroponica versus metoda cu Mini-sere

[ Facebook comments]

Tutoriale si Pictoriale pas cu pas in cultivarea plantei Goji..









.

Moderator: bernard

Metoda de imbutasire Aeroponica versus metoda cu Mini-sere

PostAuthor: bernard » Sun Jun 28, 2015 10:26 am

Salut dragi colegi!

Doresc sa impartasesc cu voi azi un nou experiment de-al meu, cum spune si titlul obtinerea de butasi cu metoda aeroponica versus metoda "veche" cu mini-sere, cap la cap.

Inainte de a incepe vreau sa precizez ca absolut nu am conditii, nu am solar, stau la bloc, nu am loc prea mult, numai o jumatate de masa de scris si un balcon (ceea ce ma va face un candidat bun pentru asociatia gojinarilor de pe balcon a lui matache :lolnew: :lolnew: :lolnew: ), dar ce am, este o inversunare imensa :D

Prin bunavointa noului meu prieten, domnul Sengyan, am obtinut cateva ramuri din planta lui de goji de 15 ani. Cum veti vedea mai jos, fac acest experiment nu numai din cauza ca sunt foarte curios cum se comporta planta/butasii de goji intr-un mediu aeroponic, ci vreau sa clarific (prin testare din prima mana) si cateva puncte, despre care ne-am documentat cu totii, dar nu multi am incercat, cum ar fi:

- ce se inradacineaza mai repede? butasi (moi, nelemnificati) taiati din partea superioara a plantei versus butasi (lemnificati) taiati din partea inferioara

- se zice ca butasi obtinuti din plante mai tinere se inradacineaza mai repede decat cei taiati din plante mai in varsta

Deci sa incepem:

Am achizitionat un mini sistem aeroponic, numit "Daisy cloner" de la firma Botanicare (http://www.botanicare.com/Daisy-Cloner-P98C6.aspx).

O poza cu sistemul inainte de folosire:

IMG_20150621_214950.jpg


Sistemul este foarte simplu, in interiorul galetii este o pompa submersibila, ce trebuie sa fie in apa tot timpul. Pompa are atasat un distribuitor de apa din plastic ce se invarte jur imprejur cand este sub presiune, aruncand o gramada de picaturi fine de apa:

valve.jpg


Dupa cum se vede in imaginea de mai sus, are 8 bucati de mini ghivece de plasa (binenteles sunt si sisteme cu mai multe locuri 25, 50, 100 etc). In acestea intra cate o bucata de burete neopren ce are o gaura in mijloc cu taieturi pentru o plasare si scoatere (dupa inradacinare) usoara a butasilor:

neoprene-insert-900x900.jpg
User avatar
bernard
Administrator
Administrator
 
Posts: 1273
Images: 13
Joined: Mon Feb 17, 2014 1:42 am
Cash on hand: 22,687.67
Bank: 1,311.13

WARNING

This thread has 42 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Tutoriale - Tutorials

Who is online

Registered users: No registered users

Googlepage: GooglePullerPage
cron