Metoda de butasire in ''pat cald''

[ Facebook comments]

Tutoriale si Pictoriale pas cu pas in cultivarea plantei Goji..









.

Moderator: bernard

Metoda de butasire in ''pat cald''

PostAuthor: paul » Tue Mar 01, 2016 12:03 pm

Salutari , observ ca se discuta si se incearca mai multe metode/sisteme de butasire ,unele din ele din punctul meu de vedere sunt destul de greu de realizat daca avem un numar mare de butasi.
La sistemul aeroponic exista riscul ca apa sa isi schimbe proprietatile datorita ‘’ciclului azotului’’, iar toate elementele care contribuie la acest ciclu ,oxigen ,bacterii ,ph ,temperatura trebuie pastrate intr-un echilibru deoarece e posibil ca in chimia apei sa apara o valoare mare de NH3(amoniac) care poate otravi butasul .

Din experienta mea cu butasirea cea mai buna perioada cu cele mai mici pierderi de a realiza butasi este primavara la iesirea plantelor din repausul vegetal .

In situatia data am pus la punct un sistem de butasire cu experienta din ani trecuti pe acelasi sistem care cred ca da cel mai bine roade si avem un control cat mai bun asupra mediului in care propagam butasi .

Sistemul este compus din :

Un solar ,masa ( se poate si fara ), polistiren ,folie, rezistenta electrica ,termostat, nisip.
In cazul meu am folosit o masa de 2mp dar la fel de bine se poate amplasa si pe jos ,peste care am pus polistirenul ,folia un strat de nisip dupa care se monteaza rezistenta electrica( rezistenta ce se foloseste la incalzirea prin pardoseala) dupa care se mai pune un strat de nisip 4-5 cm . Deasupra mesei se construieste un schelet care se acopera cu folie sau policarbonat, in felul acesta obtinem o minisera dar cu capacitati mult mai mari .

Ce avantaje avem :

Control temperatura mult mai precis pe timp de noapte ,nu exista riscul de inghet la nivelul radacinilor ,etc .
Umiditate mare ,deoarece incalzirea fiind facuta intr-un nisip umed si mediu inchis. Aici putem folosi un exhaustor dintr-un ventilator de PC pentru a putea controla umiditatea deoarece ea va fi foarte ridicata sau o alta metoda ar fi sa punem o folie peste nisip si atunci evaporarea apei s-ar mentine in nisip.
Fortarea butasilor sa produca cat mai repede radacini
Manevrabilitate usoara
Udare usoara , mentinere umiditate in mediul de inradacinare datorita nisipului umed.
Ne scuteste pe timp de noapte sa mergem in solar in noptile reci sa facem foc,etc.
ETC

Substratul de inradacinare folosit pastile jiffy ,vata minerala Cultiline plus hormon inradacinare.
Image
Image
Image
User avatar
paul
Membru Junior
Membru Junior
 
Posts: 74
Images: 0
Joined: Wed Mar 26, 2014 2:40 pm
Cash on hand: 1,277.19
Location: baia mare

WARNING

This thread has 16 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Tutoriale - Tutorials

Who is online

Registered users: Bing [Bot], Google [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron