Introducere Mauriciu

[ Facebook comments]

Aratati proiectul dvoastra in progress !!! Incepe-ti jurnalul tau propriu de cultivare aici, mandreste-te de munca ta !







.

Moderator: bernard

Introducere Mauriciu

PostAuthor: Mauriciu » Sat Aug 27, 2016 2:56 am

Salutare tuturor
Cred ca sunt ultimu(dar nu cel din urma) intrat in lumea acestei minunate plante Goji.
Sa va povestesc cum am început sa cultiv goji.De fapt totul a început de la o punga de goji uscate cumpărată de la un magazin bio(cred ca numa magazinu era bio ca pe punga scria Tibet si nu prea cred ca erau așa de biologice).Tot căutând pe net dupa goji am găsit un video cum sa creștem goji acasă .Si așa am început ,am pus un goji in apa (fructu întreg) o noapte si ziua următoare l- am pus in pământ intr-un ghiveci in casa la geam(oricum afara era 1.5m de zăpada deci pot sa uit).Dupa câteva zile o grămada de plantute au ieșit toate grămada acolo erau ca muschii aia de pădure. Asta s-a întâmplat in iarna 2015.Dupa ce a dat caldura si s-a dus metru jumate de zăpada le-am luat frumușel si le-am plantat afara pe unde am avut loc si cum am știut.Dintre toate ,una singura a crescut de numa,una vai de capu ei si restu au dat colțu(câteva am mai si tăiat din greșeala cu mașina de tuns iarba).Si iara m-am documentat pe net si le-am transferat pe cele 2 gojici la soare.
Anu asta minune(nu copilu..)gojica aia mare a început sa înflorească ,dar toate florile dupa ce se uscau cădeau .Si totuși 2flori s-au prins (v-am făcut si niște poze).Dupa cele citite pe forum ,soiu ii ăla care ii mai dulce dar nu-i prea bun ca nr de vitamine
Si acuma întrebare :Cum ma prasesc cu soiu ăla bun care i-l aveți (ma gândesc) majoritatea dintre voi?
Mulțumesc si Sănătate numa bine
Goji for ever
User avatar
Mauriciu
Membru Nou
Membru Nou
 
Posts: 9
Joined: Thu Aug 25, 2016 9:21 pm
Cash on hand: 322.28

WARNING

This thread has 10 replies

You must be a registered member and/or logged in to view this response.


Register or Login

 

Membrii inregistrati, va rugam sa folositi butonul POSTREPLY (RASPUNS) de mai sus, pentru a adauga un raspuns, pentru ca acesta este salvat in baza de date a forumului si astfel textele vor fi incluse in cautari la Search, Posturi Recente, etc. si face urmarirea posturilor si raspunsurilor mult mai usoara, deoarece sunt deja categorizate pe baza topicelor, pe cand comment-urile Facebook se pot cauta numai pe FB.. Multumim!

Vizitatori, ce nu au un cont inregistrat, folositi comment-urile Facebook de mai jos, dar recomandam sa va inregistrati si sa deveniti un membru al comunitatii noastre !

 

leave a comment

Return to Proiecte - Jurnale de cultivare - Projects - Cultivation Journals

Who is online

Registered users: Majestic-12 [Bot]

Googlepage: GooglePullerPage
cron